طراحی لباس

این سایت متعلق به همه ی هنرجویان - اساتید - دانشجویان و مدرسان حوزه طراحی لباس در ایران میباشد

شیک‌ پوشی یا مدپوشی
ساعت ٤:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٤  

مدگرایی افراطی آفتی اجتماعی است که در نتیجه نادانی و ناآگاهی افراد رواج پیدا می‌کند و افرادی که در پیروی از مد تابع اعتدال و میانه‌روی هستند از این طریق به هیجانات درونی خود پاسخ می‌گویند و از شادابی و نشاط حاصل از آن که از پیامدهای مثبت مد است لذت می‌برند.

بقیه در ادامه مطلب


کلمات کلیدی: فشن
 
ابزار طراحی
ساعت ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱  

ابزار و آلات طراحی

کاغذ

تنوع در کاغذهای موجود در نگاه اول موجب دلهره و شگفتی می‌شود. شما باید اطلاعات روی کاور کاغذ را مطالعه کنید تا بفهمید چه نوع کاغذی است. اغلب کاغذهای معمولی دو نوع هستد. ولم که تقریباً زبر است. و plate که نرم است. عملکرد هر کدام فرق می‌کند. بنابراین آنها را امتحان کنید تا متوجه بشوید که هر کدام به چه کار می‌آیند. طراحی روی کاغذ نرم بخصوص با قلم طراحی خیلی سریع انجام می‌شود. طراحی روی کاغذ زبر کمی کندتر انجام می‌شود و مناسب مداد است. کاغذهای مخصوص مداد هم انواع متفاوتی دارند. و به لحاظ شفافیت و سفیدی و کاربردی درجه بندی می‌شوند. شما باید حداقل دو برند متفاوت از آنها را تجربه کنید. همیشه روی سطح اصلی کاغذ طراحی کنید زیرا روی دوم کاغذ حالتش فرق می‌کند. کاغذهای مخصوص آبرنگ هم با دو مدل بسته‌ای یا ورقهای تکی در بازار موجود هستند.

در فشن کاغذهای آبرنگ تقریباً سطحی زبر دارند و در مقایسه با آنهایی که سطحی زبر دارند بهتر عمل می‌کنند. و کاغذهای زبر خیلی آب بخودشان جذب می‌کنند و نقاشی کردن روی آنها خیلی طول می‌کشد.

کاغذ طراحی: کاغذ گرته برداری

شرکتهای تولید کننده کاغذ کاعذهای منحصر بفرد تولید می‌کنند. بعضی از آنها نسبت به دیگری شفاف‌ترند یا از نظر نازکی با نمونة دیگری متفاوت هستند. انواع گوناگونی از آنها نرم هستند و مناسب همه ابزار طراحی هستند. بقیه کیفیت کمتری دارند و برای کارهای پر حجم و حرفه‌ای دوام نمی‌آورند. اغلب کاغذهای گرته برداری را می‌توانید بعنوان کاور برای طراحی اتان استفاده کنید یا برای اقدامات مقدماتی برای طراحی مفهومی استفاده کنید. یعنی زمانیکه یک ایده دارید و می‌خواهید خیلی سریع آن را روی کاغذ پیاده کنید. همه کاغذهای گرته‌برداری از نظراستفاده محدودیت دارند. مگر قابلیت شفافیت آنها یعنی وقتیکه روی یک عکس قرارش می‌دهیم می‌توانیم تصویر زیری را بخوبی ببینیم. این کاغذ برای غلط گیری (اصلاح طرح) خیلی خوب است و بعنوان پوشش روی طرح بسیار مناسب است.

مداد گرافیت وآبنوسی

مداد گرافیت شبیه همین مدادهای چوبی معمولی هستند که با آنها می‌نویسیم. مدادهای آبنوسی ممکنه با روکش پلاستیکی عرضه شوند. فرق این دو در این است که مدادهای طراحی در نوک آنها است یکی هارد و دیگری نرم است. مثلاً H برای مدادهای هارد یا خشک و دیگری B  برای مدادهای نرم.

شما باید این نوع مدادها را تجربه کنید تا میزان خشک یا نرم بودن آنها را امتحان کنید. به هر حال نوک این مدادها نازک و ظریف است و باید بخوبی از آنها نگهداری کنید. تا نشکند و اونوقت تیز کردن مجدد آنها کمی مشکل است. مدادهای مهندسی یا اتود هم هستند. نوک اینها قابل تعویض است.

مداد رنگی

سه مدل مداد رنگی داریم: 1- نوک ضخیم 2- نوک نرم 3- که جوهر آنها آبکی است. قانوناً هرچه نوک مداد نازکتر باشد رنگش تیره‌تر و نرم‌تر است. نوکهای ضخیم‌تر خطوط چین‌دار می‌دهند.

  

 


کلمات کلیدی: طراحی لباس
 
کاغذهای مناسب جهت طراحی
ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱  

انواع کاغذهای مناسب جهت طراحی

 

کاغذهای مات و انواع مقوا/ کاغذ شفاف و مات، نیمه شفاف و فیلم شفاف/ کاغذ و فیلم شفاف و مات( نیمه شفاف) در مراحل طراحی /

 

کاغذ های طراحی انواع بسیار متعددی دارند که بر طبق وزن (ضخامت) و ز بری ( درجه ی بافت سطح) طبقه بندی می شوند. زمانی که کاغذ یا سطحی را برای طراحی انتخاب می کنید، چند نکته را باید در نظر داشته باشید= 1- آیا کار هنری شما یک طراحی خام و اولیه است، یا باید آن را به نمایش بگذارید و ارائه دهید؟ 2- آیا حاصل کار شما نیاز به تکثیر دارد یا نه؟ 3- از چه ابزاری می خواهید  استفاده کنید؟ جدا از این عوامل، تصمیم نهایی به سلیقه ی شخصی بستگی دارد که حاصل آزمایش و تجربه ی شماست.

کاغذ روزنامه/ کاغذی است که از تفاله ی چوب ساخته می شود و ارزان، اما شکننده و لطیف است. این کاغذ، مخصوص روزنامه است و سفید، صاف و جاذب الرطوبه می باشد. کاغذ روزنامه برای کارهای هنری سریع و موقتی مناسب است. از این کاغذ برای طراحی های خام و اولیه ی بزرگ و طراحی های موقتی که با مداد ذغالی یا مداد شمعی و مداد گچی انجام می شوند، استفاده می شود. کاغذ روزنامه به صورت دفترچه، ورقه و ... در دسترس است.

 

کاغذ بوچر/ کاغذ سفید محکم تری است که در توپ های به پهنای 35 اینچ تولید می شود و برای کارهای هنری بزرگتر مناسب است. این کاغذ برای طرح هایی مناسب است که در آنها از مداد های نرم، مداد شمعی، مداد ذغالی، مداد گچی، انواع ماژیک، انواع جوهرها و رنگ های گواش استفاده می شود.

 

کاغذ طراحی/ این کاغذ در انواع بسیار و با کیفیت ها، ضخامت ها و زبری های مختلف موجود است. این نوع کاغذ در رنگ های هماهنگ و متناسب و در اندازه های مختلف به صورت ورقه، و.. در دسترس است. کاغذ طراحی نموداری( کاغذ شطرنجی یا میلیمتری) نیز با تقسیم بندی به صورت چهارخانه – به اندازه های مختلف و بر اساس اینچ و سانتیمتر – و با خطوطی به رنگ آبی، سبز، نارنجی یا سیاه در دسترس است.منبع:http://1honarmand.mihanblog.com/


کلمات کلیدی: ابزار طراحی